środa, 17 grudnia 2014

Hosting - gościnne rozważania Wojciecha Dołżańskiego

Czy hosting www przechodzi do lamusa?

Tytułowe pytanie pada coraz częściej. Nad tradycyjnym hostingiem zbiera się bowiem "czarna" chmura, czyli cloud computing (chmura obliczeniowa). W sieci jesteśmy wręcz bombardowani informacjami o potencjale tego typu usługi. Czy nieuchronny koniec czeka hosting współdzielony, serwery dedykowane i VPS?

To jeszcze cirrus czy już nimbostratus?

Co chmura zwiastuje dla tradycyjnego hostingu? Odpowiedź nie jest tak oczywista, jak niektórzy próbują przekonywać. Rozważania nad istotą problemu należy poprzedzić odpowiednim wprowadzeniem w temat. Oto krótka i najprostsza charakterystyka cloud computing:

 • Użytkownicy chmury mają do dyspozycji zdalne zasoby serwerów. Wśród największych zalet wymienia się elastyczność i skalowalność - parametry można zmniejszać lub zwiększać niemal w dowolnym momencie, bez konieczności podpisywania dodatkowych umów.
 • Płatności: klienci uiszczają opłaty za zasoby, które wykorzystali.


W sieci można znaleźć również informacje, że chmura zapewnia dostępność usług na poziomie bliskim 100 procent. Teoria wygląda znakomicie, ale w praktyce nie istnieje bezawaryjna technologia. Nawet najwięksi dostawcy chmury obliczeniowej mają na swoim koncie bardziej lub mniej poważne usterki.

Na dynamikę rozwoju chmury należy patrzeć z podziwem, ale nie można jej demonizować

W kwestii udziału chmury na rynku warto się posłużyć raportem "Poland Cloud Services Market 2013 and 2013-2017 Forecast Poland IT Services Market 2013". Analitycy IDC przewidują, że wydatki na chmurę na przestrzeni lat 2012-2017 wzrosną aż o 27,5 proc., czego nie można lekceważyć. Jest też druga strona medalu. Wartość usług IT ma wynieść ok. 3,8 mld dolarów. Poniżej prezentujemy, jak na tle całości będzie wyglądać chmura, jeżeli analiza okaże się trafiona.

dane
Dane: Poland Cloud Services Market 2013 and 2013-2017 Forecast Poland IT Services Market 2013.

Udział cloud computingu jest co prawda stosunkowo niewielki, lecz musimy pamiętać o dużym i nieustannym rozwoju chmury. Teraźniejszość należy do hostingu tradycyjnego, natomiast prognozy na przyszłość są skierowane w kierunku dominacji chmury. 


Innowacyjność szansą dla tradycyjnego hostingu

Pogłoski o śmierci hostingu tradycyjnego są więc na razie stanowczo przesadzone - parafraza słynnych słów pisarza Marka Twaina wydaje się być na miejscu. Na pewnych polach chmura ustępuje rozwiązaniom, które wciąż dominują na rynku. Usługodawcy hostingowi starają się wychodzić na przeciw rosnącym oczekiwaniom klientów i stawiają na innowacyjność. 

Doskonałym przykładem na połączenie sprawdzonej technologii oraz innowacji reprezentuje firma NetDC.pl w swoim flagowym produkcie „Innowacyjny VPS z DirectAdmin”. Wymieniona oferta jest świetną alternatywą dla chmury przede wszystkim ze względu na kompleksowość czy bardzo dobrą relację ceny do jakości - takich parametrów za taką kwotę trudno znaleźć u dostawców chmury. 

W podstawowej wersji, za 99,90 zł miesięcznie klient może liczyć m.in. na:

 • dysk o pojemności 50 GB SSD
 • nielimitowany transfer
 • procesor 2x3 Ghz
 • gwarantowaną pamięć RAM 4096 MB
 • kompleksową obsługę administracyjną
 • elastyczność i skalowalność - zmiana parametrów jest dokonywana bez przerw. Należy wysłać wiadomość albo zadzwonić do usługodawcy - centrum pomocy działa codziennie przez całą dobę.


Wysoka wydajność, narzędzie od razu gotowe do pracy i do tego łatwe w obsłudze, codzienna kopia zapasowa z archiwizacją danych, darmowa oraz kompletna migracja - to wszystko sprawia, że VPS z DirectAdmin śmiało poradzi sobie z nawet bardziej wymagającymi zadaniami, bez ponoszenia zbędnych wydatków. Co ciekawe firma świadczy także pełną obsługę techniczną serwera oraz optymalizację celem osiągnięcia najszybszej pracy witryny. 

Innowacja?- to unikatowy pakiet webdeveloper i kompleksowość usługi , dzięki czemu profesjonalne rozwiązania stają się dostępne dla każdego (do zarządzania nie jest wymagana żadna wiedza techniczna). Dla zainteresowanych, więcej informacji dostępnych pod poniższymi adresami


Oczywiście, chmura obliczeniowa również przynosi oszczędności, związane chociażby z brakiem konieczności utrzymywania rozbudowanej infrastruktury IT. Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia - jeśli potrzebujemy usługi stabilnej z jasno określonymi kosztami oraz pełnym poczuciem bezpieczeństwa to model tradycyjny pozostaje nadal rozwiązaniem idealnie wpisującym się w tego typu potrzeby. 

Wojciech Dołżański

I jeszcze kody promocyjne do wykorzystania (w razie pytań proszę o kontakt na adres e-mail: kody@trafficfactory.pl):

9WF5-X1UJ-TVJT            50 PLN   - limit użyć  5
0H6W-40MZA-YYKQ     100 PLN - limit użyć: 3

1 komentarz:

 1. Muszę przyznać, ze ciakawa oferta. Jeśli chodzi o chmurę, to faktycznie - całkiem prawdopodobne, że tradycyjne rozwiązania w przyszłych latach mogą ustąpić jej pola. Na chwilę obecną nie ma co spekulować, zobaczymy czy prognozy okażą się tarfione. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń