poniedziałek, 29 lipca 2013

Gdzie się podziały ankiety na Facebooku?

[edit: aktualna na 30.12.2013 ściąga znajduje się tutaj: http://o-internecie.blogspot.com/2013/12/ankiety-na-facebooku-raz-jeszcze.html]

Dziś będzie krótko, ale konkretnie ;) A temat w sumie świeży i intrygujący znaczną część branży SEM i SEO, która poświęca czas na prowadzenie profili firmowych na Facebooku.

Jak wynika z obserwacji, użytkownicy portali społecznościowych (ale nie tylko, bo zjawisko to można równie dobrze zauważyć poza siecią), najchętniej angażują się w treści:
 1. Intrygujące (mogą być to teksty kontrowersyjne, odkrywcze, zabawne - mówiąc krótko, działające na wyobraźnię i wręcz zmuszające do wyrażenia własnej opinii w dyskusji);
 2. Konkursowe (kuszą nagrody, ale i sama rywalizacja, która dla niektórych jest zdecydowanie istotniejsza od rezultatu końcowego i zgarnięcia laur zwycięzcy);
 3. Sondy i ankiety (któż nie czuje się ważny, jeśli prosi się go o zabranie głosu w istotnej dla pytającego sprawie? No chyba, że robi się to na ulicy łapiąc swoją ofiarę za rękaw - ale na portalach społecznościowych na szczęście takie ryzyko odpada).
Z sond korzystano na Facebooku zatem ochoczo, ale do czasu - ponieważ tam, gdzie jeszcze niedawno można było za pomocą jednego kliknięcia wybrać opcję "Zadaj pytanie", pojawiło się puste miejsce. Tak to wygląda z punktu widzenia menadżera profilu firmowego:

Jak widać "Zadaj pytanie" przepadło

Dość długo zachodziłam w głowę, co u licha się stało - czyżby Facebook zrezygnował z opcji przeprowadzania ankiet i sond? Niemożliwe! No i rzeczywiście okazało się, że nie zrezygnował. Tylko postanowił skomplikować sprawę (dlaczego? Nie mam bladego pojęcia...). Otóż teraz to, co wymagało od nas jednego kliknięcia, możemy osiągnąć wykonując kolejno następujące kroki:

 • Po pierwsze - nie wystarczy już zmiana z poziomu fanpage'a (znajome hasło u góry "Dodajesz posty i komentarze oraz klikasz „Lubię to!” jako..."). Musimy wybrać opcję "Korzystaj z Facebooka jako" i wskazać profil, którym chcemy zarządzać.

  "Zabawny" fakt - czasem suwak po prawej znika, więc jeśli zarządzacie większą ilości profili
  niż pięć, przygotujcie się na sporą dawkę frustracji ;)

 • Po drugie - przechodzimy na stronę główną, klikając choćby w logo "Facebook".
 • I po trzecie - wreszcie naszym oczom ukazuje się upragniona ikonka z hasłem "Zadaj pytanie"
"O czym teraz myślę?"... Oj Facebooku, wolisz nie wiedzieć...

Po wprowadzeniu wszystkich danych (pytanie, odpowiedzi do wyboru) i ich publikacji, musimy oczywiście całą tę drogę odbyć w odwrotnym kierunku, by już na wieki nie korzystać z FB wyłącznie jako firma X. Przy zarządzaniu dużą liczbą profili firmowych można naprawdę poczuć narastającą irytację, a kilka powyższych kroków zamienia się w jakiejś koszmarnej długości autostradę, którą biegamy tam i z powrotem.

Co myśleli sobie Panowie i Panie z Facebooka, wprowadzając powyższą zmianę? Nie mam pojęcia. Mam tylko nadzieję, że wpadli na jej pomysł w taki dzień, jak ten dzisiejszy. Upał to niezła wymówka tłumacząca zaćmienie umysłu. Oby owo zaćmienie było chwilowe.
11 komentarzy:

 1. Wygląda na to, że ze strony głównej też to usunęli. Ewelino, możesz to też potwierdzić?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Potwierdzam. Ech, znów będę się czuła jak śledczy na tropie - lecę sprawdzić, co tym razem wymyślili.

   Usuń
  2. Ewelino a czy dowiedziałaś się już może co dalej z ankietami na FB?

   Usuń
  3. Maltretuję o to Facebooka nagminnie, wkrótce podejmę działania dodatkowe i wówczas na pewno na blogu dam znać ;)

   Usuń
 2. Tak, to prawda. Opcja znikła :(

  OdpowiedzUsuń
 3. kurcze, ciągle coś zmieniają i niewiadomo, czy jest taka opcja w ogóle :<

  OdpowiedzUsuń
 4. Usiłowałam uzyskać odpowiedź w różnych miejscach, także u źródła, ale chyba właściciele Facebooka nie są zbyt skorzy do bezpośredniego kontaktu z użytkownikami :(

  OdpowiedzUsuń
 5. Z tego co zauważyłem to opcja ta dostępna jest tylko w grupach i wydarzeniach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W Wydarzeniach niby jest, jednak próba dodania ankiety kończy się komunikatem:
   "Wiadomości nie można opublikować na tej tablicy."

   Usuń
 6. albo w ogóle bez komunikatu / nie działa wrrrrr....

  OdpowiedzUsuń
 7. Czyli nie działa? Nadal nie działa? A jednak czasem pojawiają się jakies ankiety? Tylko później trudno je odnaleźć :(

  OdpowiedzUsuń