piątek, 25 marca 2016

Link Building w kolorze #CCC - niezbędnik pozycjonera

Darmowy e-book opracowany przez Martę Gryszko, poświęcony metodom pozycjonowania, to skarbnica wiedzy - zwłaszcza dla tych osób, które w branży SEO stawiają swoje pierwsze kroki. Ale i "starzy wyjadacze", którzy połamali sobie zęby na googlowskich Pandach i Pingwinach, też znajdą w nim ciekawe informacje. I nie tylko!

Bardzo dużą zaletą poradnika jest szczegółowe opisywanie wszystkich technik pozyskiwania linków, wraz z podaniem konkretnych przykładów. Jak podkreśla autorka, metody, o których mowa jest w "Link Building w kolorze #CCC", wykorzystuje w swojej pracy na co dzień. Są to zatem techniki nie tylko dokładnie sprawdzone i wielokrotnie przetestowane, ale - co istotne - przynoszące dobre efekty.

Co równie ważne, e-book został udostępniony czytelnikom bloga Marty 17-ego marca bieżącego roku, jest więc to naprawdę świeża dawka wiedzy.


Na 29 stronach poradnika, omówione zostały między innymi takie zagadnienia jak:
 • Aktualizacja niedziałających linków
 • Sposoby linkowania
 • Umiejętne wykorzystanie informacji prasowych (oczywiście pod kątem zdobycia odnośników)
 • Umieszczanie wpisów w katalogach stron
 • Wykorzystanie materiałów chronionych prawem autorskim do pozyskiwania linków
 • Metody pozyskiwania linków z tzw. silnych domen (między innymi .gov)
 • Analiza linków konkurencji
 • Linkbaiting (tworzenie treści, do których sami użytkownicy będą chętnie linkować) oraz egobaiting
 • Serwisy dziennikarstwa obywatelskiego jako źródła zdobywania odnośników
 • Umiejętne wykorzystanie dodatków na stronie


To oczywiście nie wszystkie zagadnienia, opisane w poradniku, ale trzeba przyznać, że już sama powyższa lista robi wrażenie i sugeruje, że z e-booka można się będzie wiele nauczyć. I faktycznie - można.


Choć z SEO zaprzyjaźniona jestem od 10 lat, z przyjemnością zapoznałam się z technikami opisanymi przez Martę, znajdując kilka ciekawych porad i wskazówek, które z chęcią wykorzystam w swojej pracy. Początkujący pozycjoner prawdopodobnie potraktuje ten podręcznik jako kopalnię skarbów i źródło nieograniczonych możliwości.

Co ważne - Marta nie promuje w swoim e-booku technik spamerskich, rozgraniczając informowanie od "zalewania śmieciowymi wiadomościami". Ci, którzy liczyli na szybki wgląd w metody hurtowego zdobywania linków do strony, z pewnością będą zawiedzeni. I dobrze, bo promować należy wiedzę, która pozwala pozyskać odnośniki w sposób, który Google aprobuje (linkbaiting, "upominanie się o swoje" w przypadku wykorzystania przez osoby trzecie materiałów z naszej strony), a w najgorszym razie toleruje (np. katalogi stron, których nie należy mylić z tępionymi przez wyszukiwarkę farmami linków).

Ostatnią kwestią, o której chciałabym wspomnieć, jest czytelność poradnika. Jasne sformułowania, dokładne omawianie poruszanych tematów. Język zrozumiały zarówno dla SEOwca z wieloletnim doświadczeniem, jak i początkującego pozycjonera. To duża zaleta poradnika, jakim jest "Link Building w kolorze #CCC". Wszyscy, którzy obawiali się, że nie zrozumieją przynajmniej połowy zawartych w nim treści, mogą więc odetchnąć z ulgą. To podręcznik, z którego korzysta się z przyjemnością i do którego zapewne nie jeden raz będzie się jeszcze wracać, dla ugruntowania swojej wiedzy lub przypomnienia sobie konkretnego zagadnienia. Oczywiście tak długo, jak opisane w nim techniki będą miały rację bytu. A potem? Znając Martę, przygotuje kolejną, aktualną publikację ;)


Poradnik Marty Gryszko można znaleźć na stronie http://www.lexy.com.pl/blog/darmowy-poradnik-o-link-buildingu

5 komentarzy:

 1. Ciekawe, na pewno sprawdzę ten niezbędnik. Dziękować za info i pozdrawiam :).

  OdpowiedzUsuń
 2. Taki poradnik może się przydać niejednemu. Profesjonalnie wykonany!

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałem bardzo dobry- polecam wszystkim :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Poradnik bardzo ciekawy, zresztą jak większość Marty, widać, że wkłada w to wiele pracy :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Fajny poradnik, przydaje się dla praktykantów i dla osób które zaczynają działać w branży.

  OdpowiedzUsuń