środa, 15 lipca 2015

Nowa Panda podobno wciąż przed nami

panda
Ale czy na pewno? To pytanie wiele osób z branży SEO zadaje sobie od dobrych kilku miesięcy. Wcześniejsze informacje, jakoby algorytm ten miał być aktualizowany na bieżąco, zostały już przez Google zdementowane (choć wiadomo, że wciąż jest to w planach). Na razie jednak, z powodów technicznych, nowej wersji Pandy - ponoć - jeszcze nie było.

Przeglądając kondycje stron, które mam pod opieką, widzę pewne wahania pozycji i dotyczy to głównie witryn, których treść jest wciąż uzupełniana. Potężnych "łupnięć" nie odnotowałam, aczkolwiek wyraźnie widać, że serwisy zawierające unikalny content, mają się lepiej (zresztą wiadomo - "Content is a king"). Być może wiąże się to z innym algorytmem, o którym w sieci toczą się zaciekłe dyskusje, a mianowicie związanym z jakością treści w serwisach. Brzmi zupełnie jak Panda, ale jest - i tu znów ponoć - całkiem odrębnym, googlowskim bytem.

Według informacji, jakie na swojej stronie podał Barry Schwartz (z https://www.seroundtable.com), na Pandę jeszcze poczekamy, ale jeśli dopiero teraz zabraliśmy się za uzupełnianie treści na naszych witrynach, to może być już za późno, by poprawić ich widoczność w SERP.

To wciąż jednak wyłącznie gdybanie. Jedno za to jest pewne - gdy Panda już się pojawi, z pewnością da się to zauważyć, tak jak w przypadku poprzednich aktualizacji tego algorytmu.

4 komentarze:

 1. Albo cały czas w trakcie ... nie mnije jednak wiele wyników nadal "stoi" a odfiltrowane stronki nie wracają. Czekamy na cud albo na updejt ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Szczerze mówiąc, nie wydaje mi się, aby Panda przyszła do nas w tym roku.
  2016 to realny termin.

  OdpowiedzUsuń
 3. Od roku chwalą się, że oba algorytmy (Panda, Pingwin) działają online, ale prawda jest taka, że zbierają one tylko dane, które i tak trzeba przemielić w cyklicznych aktualizacjach. Oby dotrzymali słowa i w końcu skończy się era czekania na update by zdjąć filtra :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja zauważyłem 2 tyg temu jakieś niepokojące zmiany, czy ktoś po za mną też?

  OdpowiedzUsuń