niedziela, 27 stycznia 2013

Historia stron internetowych

Choć może trudno w to uwierzyć, pierwsze strony internetowe zaczęły powstawać dopiero w latach 90-tych XX-ego wieku. Internet w Stanach Zjednoczonych miał się już wówczas całkiem nieźle, ale wciąż służył celom dalekim od tych, z jakimi kojarzymy go dzisiaj.

Podstawy HTML stworzył w 1990 roku Tim Berners-Lee i to również jemu zawdzięczamy pierwszą stronę www.
Tim Berners-Lee (źródło)

Dziś swoją stronę internetową może mieć każdy - nawet, jeśli nie jest biegłym programistą. Liczne portale udostępniają proste kreatory www, istnieją platformy dla bloggerów (z jednej z nich właśnie korzystamy), w końcu - na całym świecie działają firmy specjalizujące się w budowie serwisów internetowych.

Co ciekawe, gdy Tim Berners-Lee tworzył pierwszą na świecie witrynę www, używanie Internetu do celów komercyjnych było zakazane. Zakaz ten zniesiono w 1991 roku.

Polskie strony internetowe

O ile na samą sieć przyszło nam nieco poczekać (więcej na ten temat), o tyle z serwisami www nie byliśmy w tyle w stosunku do konkurencji ze Stanów. Już w 1993 roku pochwalić mogliśmy się pierwszą witryną, jaką wykonał NASK (strona nosiła prosty tytuł Polska Strona Domowa). W kolejnych latach pojawiały się następne serwisy, w tym pierwszy portal internetowy Wirtualna Polska (rok uruchomienia - 1995).

Od prostych stron-wizytówek do potężnych portali

Początkowo strony www pełniły skromną rolę i ograniczały się do prezentowania informacji i zdjęć. Nie miały zbyt wielu podstron, a ich funkcjonalność była mocno ograniczona.

Dziś możliwości serwisów www są nieporównywalnie większe od tych sprzed 20 lat. Na każdej stronie internetowej umieścić można odtwarzacz filmów czy muzyki, wyszukiwarkę informacji (wewnętrzną i zewnętrzną), osadzić forum dyskusyjne, shoutbox, zamieścić galerię zdjęć i animacje. Programiści wciąż prześcigają się w tworzeniu nowych funkcji, dzięki którym witryny nie tylko stają się bardziej przyjazne dla użytkownika, ale też zwyczajnie wygodniejsze w obsłudze.

2 komentarze:

  1. Niewiarygodne, że tak stosunkowo krótko istnieje sieć w Polsce! I pomyśleć, że w latach 90-tych byliśmy całkowicie pozbawieni tych wszystkich możliwości, które dzisiaj wydają się nam niezbędne do funkcjonowania ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie każdy wie, ale w sieci istnieją archiwa stron internetwoych.
    Sprawdźcie na www.historiastron.pl można zobaczyć archiwalną wersję każdej strony www.

    OdpowiedzUsuń