poniedziałek, 28 stycznia 2013

Przeglądarki internetowe

Przeglądarka stron www to jedno z podstawowych narzędzi, jakimi posługują się użytkownicy Internetu. Wiele osób nawet nie zastanawia się nad tym, z jakiej przeglądarki korzysta - po prostu otwiera program i wpisuje docelowy adres (ulubionej wyszukiwarki bądź konkretnego serwisu).

Pierwszą przeglądarkę internetową stworzył w 1990 roku Tim Berners-Lee (pisaliśmy o nim także przy okazji wspominania historii serwisów www), jednak dopiero w 3 lata później na rynku pojawił się lider tej branży - Netscape Navigator. W 1995 roku potencjał drzemiący w przeglądarkach stron www odkrył Microsoft i rozpoczął promocję własnego narzędzia, które otrzymało nazwę Internet Explorer.

Monopol IE

Przez kilka lat przeglądarka Microsoftu, na bieżąco aktualizowana i doskonalona, nie miała sobie równych i bez problemu rozprawiała się z konkurencją usiłującą zagarnąć dla siebie choć skromną część rynku (tak kształtowała się sytuacja pod koniec lat 90-tych). Microsoft popełnił jednak błąd spoczywając na laurach - wyeliminowanie Netscape'a sprawiło, że IE szybko przestał spełniać oczekiwania użytkowników. Coraz głośniej mówiono o niewystarczających zabezpieczeniach przeglądarki, zarzucano jej powolne działanie i liczne błędy. Mimo to IE wciąż było opcją numer jeden, głównie z uwagi na integrację tej przeglądarki z systemem operacyjnym Microsoftu - Windowsem.

Monopol Internet Explorera przełamano dopiero w 2002 roku, kiedy na rynek wkroczyła Mozilla Firefox. Wkrótce popularność zaczęły zdobywać również Opera i Safari, a w 2008 roku do gry włączyło się także Google, wypuszczając produkt o nazwie Google Chrome.

Mocna trójka

Początek 2013 roku wyraźnie wskazuje na trzy najczęściej wybierane przez użytkowników przeglądarki. Według danych opublikowanych przez gemiusRanking polscy Internauci w styczniu tego roku postawili na:
  1. FireFox 18.x (29,93%)
  2. Chrome 24.x (14,44%)
  3. IE 9.x (8,75%) 
Źródło: Gemius SA, gemiusTraffic, 14.01.2013-20.01.2013.

Wiele wskazuje więc na to, że IE powoli oddaje pola konkurencji. I choć jeszcze jesienią 2012 roku zajmował on drugie miejsce pod względem popularności (według danych statCouter przytaczanych przez portal Komputer Świat), to "trzynastka" w kalendarzu najprawdopodobniej nie będzie dla Internet Explorera szczęśliwa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz