wtorek, 29 stycznia 2013

Webdesign


Pierwsze strony www, jak wspominaliśmy we wpisie poświęconym ich historii, powstały na początku lat dziewięćdziesiątych. Przez ponad dwadzieścia lat, które minęły od tamtego czasu, mogliśmy zaobserwować ewolucję trendów w dziedzinie webdesignu. Warto przyjrzeć się bliżej temu, jak przez lata zmieniały się typowe layouty i narzędzia wykorzystywane do ich tworzenia.

Podróż w czasie

Layout typowej strony internetowej z początku lat dziewięćdziesiątych był bardzo prosty. Serwisy tworzono w języku HTML, były najczęściej jednokolumnowe i oparte praktycznie wyłącznie na tekście. Z głównej strony przechodziło się na podobne stylistycznie podstrony za pomocą hiperłączy, zazwyczaj wyraźnie zaznaczonych na niebiesko. Elementów graficznych nie było zbyt wiele i na stronach zdecydowanie przeważał czysty tekst.

Rozwój języka HTML i samej sieci doprowadziły do wykształcenia się nowych trendów. Strony z późniejszych lat dziewięćdziesiątych charakteryzuje już zupełnie inny design. Pojawiły się obrazki w tle i zaczęto wykorzystywać rozwiązania graficzne. Model jednokolumnowy strony został zastąpiony przez wielokolumnowy.

 Wirtualna Polska w 1995 roku (źródło)

Osoby projektujące strony często zachwycały się nowymi możliwościami i często starali się osiągnąć jak najbardziej widowiskowy efekt. To właśnie koniec lat 90-tych obfitował w serwisy bogate w animowane gify, to także w tym czasie pojawiły się pierwsze liczniki odwiedzin.

Zaczęto też korzystać z kolorowych ikon, których celem było przyciągnięcie uwagi użytkowników:

Serwis Yahoo w 1997 roku (źródło)

Tak było kiedyś...

Wraz z rosnącą popularnością Internetu powstawało coraz więcej narzędzi, z których mogli korzystać   graficy. Ważnym momentem w historii projektowania stron internetowych było pojawienie się w 1996 roku Flasha, który stał się rewolucyjnym narzędziem dla każdego webdesignera. Wprowadził między innymi zupełnie nowy sposób nawigacji strony.

W tym samym roku powstały CSS, czyli kaskadowe arkusze stylów, pozwalające znacznie łatwiej zbudować layout strony. Musiało jednak minąć jeszcze parę lat, zanim zaczęto w pełni wykorzystywać ich potencjał (stały się popularne około 2000-ego roku).

Początek XXI-ego wieku przyniósł rosnącą popularność językowi Javascript, który okazał się być świetnym narzędziem do tworzenia funkcjonalnych i nowoczesnych layoutów, w tym rozwiązań takich jak menu wysuwające się po wskazaniu na nie kursorem myszy. Strony internetowe zyskały bardziej praktyczny
i przejrzysty design, choć w dalszym ciągu wydawać się mogły dość ubogie.

Serwis TVN24 w 2001 roku (źródło)

... a tak jest teraz

Obecnie do projektowania stron internetowych wykorzystywanych jest znacznie więcej narzędzi niż kiedykolwiek wcześniej. Na stronach internetowych można znaleźć nie tylko tekst czy grafikę, ale też filmy, muzykę, animacje czy różnego typu aplikacje, "wtyczki" społecznościowe, a także strefy użytkowników, możliwość oceniania przez nich materiałów znajdujących się na stronie i znacznie więcej.


Serwis ThatGuyWithTheGlasses.PL w 2010 roku (źródło)

Jednocześnie powstają też prostsze wersje stron internetowych, tworzone na potrzeby przeglądania ich za pomocą telefonu komórkowego. Są pozbawione nadmiaru grafiki i zbędnych skryptów i choć wydawałoby się, że ich design będzie w tej sytuacji przypominać projekty z początku lat dziewięćdziesiątych, to wcale tak nie jest. Estetyczne i przejrzyste, wykorzystujące subtelne elementy graficzne, przyjazne dla użytkowników - są najlepszym dowodem na to, jak długą drogę przebył webdesign.

Najnowsze trendy

Cały czas w projektowaniu stron internetowych wykorzystuje się zupełnie nowe rozwiązania, a programiści prześcigają się w oryginalnych pomysłach na witryny internetowe. Coraz częściej znaleźć można w sieci strony, w których nawigacja sprowadza się do przewijania w dół ekranu za pomocą scrolla w myszce. Nie znajdziemy na nich standardowego menu kierującego do podstron, do którego już zdążyliśmy się przyzwyczaić - za to odkryjemy dzięki nim zupełnie nowe możliwości eksplorowania przeglądanej witryny.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz