czwartek, 14 marca 2013

Kup sobie fana!

Czego to już nie było. Kupowanie linków do stron jest normą (co by nie mówić, każdy wpis do płatnego katalogu nie jest niczym innym niż kupieniem linka), na Allegro można było kupować znajomych na potrzeby promocji samego siebie (khem... niezdrowy szpan?) na Naszej-Klasie. Standardem było również tworzenie ruchu na serwisach na zasadzie "grosz za kliknięcie w link" oraz spamowanie for internetowych wpisami o wątpliwej treści merytorycznej.  Od pewnego czasu hitem aukcji internetowych stało się zdobywanie fanów na Facebooku (niewiele wartych, bo ograniczających się do wduszenia przycisku "Lubię to!" i błyskawicznego zapomnienia o stronie). Proceder wyszedł jednak poza stare, dobre Allegro - zaczęły pojawiać się swoiste "SWL-e" mające na celu wymianę fanów, a także kupowanie polubień i komentarzy na FB.

Czarno widzę przyszłość portali społecznościowych, o czym pisałam już przy okazji rozważań "Facebook czy Fakebook". Teraz spodziewam się spotęgowania tego fejkowego procederu, bo jeśli ktoś chce kupować polubienia i fanów na FB to jasną jest rzeczą, że należy mu tego dostarczyć i przy okazji - lepiej czy gorzej - ale jednak jakoś na tym zarobić. I znów stary, dobry marketing szeptany, uprawiany z sensem, taktem i kulturą może odejść w niepamięć, a na społecznościówkach pojawi nam się najzwyczajniejszy w świecie spam znany dobrze z for internetowych, blogów i wszystkich serwisów, na których da się w miarę bezkarnie dorzucić swoje trzy grosze. Użytkownikom ciężko będzie odnaleźć w zalewie sztucznie generowanych "ochów i achów" rzetelne i szczere opinie, a dezinformacja stanie się chlebem powszednim. I o ile z fejk kontami można jeszcze próbować walki, to przy zalewie kupowanych/wymienianych fanów, Facebook zwyczajnie polegnie. Bo nie sądzę, by dało się nad tym w jakikolwiek sposób zapanować.

A zatem usiądźmy wygodnie i patrzmy, jak w ślad za SWL-ami ruszają SWF-y: Systemy Wymiany Fanów. Cytując moją nauczycielkę z liceum powiem tylko "Myślałam, że istnieje dno totalne, ale tutaj ktoś jeszcze puka od spodu".

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz