sobota, 2 lutego 2013

Krótko o wyszukiwarkach

Wyszukiwarki internetowe są jednym z podstawowych narzędzi, jakimi posługują się dziś Internauci. Wiele osób jako stronę startową w swojej przeglądarce ustawia właśnie ulubioną wyszukiwarkę i to ona jako pierwsza pojawia się na ekranie, niemal tuż po uruchomieniu komputera i rozpoczęcia korzystania z sieci. Skąd popularność tego właśnie narzędzia? Cóż, odpowiedź jest prosta - wyszukiwarka to potężna baza informacji, która skutecznie zmniejszyła popularność różnego typu drukowanych informatorów czy encyklopedii. Jeśli chcemy szybko uzyskać jakieś informacje, wyszukiwarka okazuje się idealnym narzędziem do odnajdywania w Internecie różnych danych, firm, osób, a nawet przepisów kulinarnych. Nie zawsze tak jednak było.

Wyszukiwarka w Twojej dłoni

Bynajmniej nie mamy na myśli telefonu komórkowego umożliwiającego przeglądanie sieci czy tableta - nie, nic z tych rzeczy. Kiedyś, wcale nie w takiej zamierzchłej przeszłości, bo raptem kilkanaście lat temu, adresy stron www wypisywane były w niewielkich książeczkach i w Polsce cieszyły się sporym zainteresowaniem (zwłaszcza wśród nieco starszych Internautów). Przypominały one mini książki telefoniczne i podawały linki do najpopularniejszych i najbardziej użytecznych (zdaniem autorów) stron www. I faktycznie - wielu polskich, początkujących Internautów, nie wyobrażało sobie korzystania z Internetu bez takiej małej ściągawki pod ręką.
źródło: Weltbild

Internet oczywiście się rozrastał, a nowe strony internetowe pojawiały się w nim szybciej, niż grzyby po deszczu. Niektóre serwisy zaś były opuszczane przez swoich twórców, a ich adresy wygasały i wracały do puli NASK-u. "Ściągi" szybko przestawały być zatem aktualne i wymagały nanoszenia przez ich użytkowników własnych korekt i uwag. Mimo to drukowane "wyszukiwarki" nie zniknęły z rynku, czego dowodem jest choćby "Taki jest Internet" wydany w roku 2001. Dużo obszerniejszy, z dodatkowymi informacjami (w tym wydrukowanymi zrzutami ekranu niektórych opisywanych stron) był całkiem dobrą opcją dla wszystkich, którzy wciąż w Internecie nie potrafili poruszać się samodzielnie i płynnie, a wskazówki i konkretne adresy były dla nich bezcenne.

źródło: Allegro

Warto też przy tej okazji wspomnieć, że adresy ciekawych serwisów www drukowała także prasa związana choćby z rynkiem gier komputerowych. To z takich czasopism gracze spisywali adresy, a następnie "wklepywali" je w swoje przeglądarki.

Należy też zauważyć, że popularność drukowanych ściąg z adresami wynikała też z warunków, w jakich
z sieci korzystali polscy Internauci na początku XXI-ego wieku. Ograniczeni przez dość wolne, a jednocześnie drogie łącze (modemy Telekomunikacji Polskiej), nie chcieli tracić czasu i pieniędzy na poszukiwanie konkretnych informacji bezpośrednio w sieci - wygodniej (i o ileż taniej!) było zawczasu przygotować sobie listę adresów do odwiedzenia i po uruchomieniu przeglądarki, wchodzić na wybrane już wcześniej strony.

Wyszukiwarki, jakie znamy dzisiaj

Pierwsza wyszukiwarka przypominająca te, z jakich korzystamy dzisiaj, powstała w zasadzie w tym samym czasie co pierwsza przeglądarka i strona internetowa - w roku 1990. Od tamtej pory przez sieć przewinęło się kilkadziesiąt różnych wyszukiwarek, z których najpopularniejszymi były:
 • 1990 Archie
 • 1992 WWW Wanderer
 • 1994 Yahoo!
           WebCrawler
 • 1995 AltaVista
 • 1996 Google - dostępne na Uniwersytecie Stanforda (pod adresem: http://google.stanford.edu)    
           HotBot
 • 1998 Google (już pod adresem http://google.com)
 • 2000 Baidu
 • 2005 MSN Search
 • 2006 Google custom search engine
 • 2007 Windows Live Search
 • 2008 Wikia Search
 • 2009 Bing
  źródło danych: Wikipedia
Polska nie zamierzała być w tyle w stosunku do zachodnich konkurentów i również tworzyła własne wyszukiwarki. Nie wymienimy ich wszystkich, ale być może pamiętacie niektóre z tych, których ttuły widnieją poniżej?
 • 1991 Emulti
 • 1996 NEToskop
           Infoseek Onet (w 2008 roku zastąpiony przez Google)
 • 2001 NetSprint
           AltaVista Interia (w 2008 roku zastąpiona przez Google)
 • 2003 Szukacz
 • 2004 Szook
           Gooru
 • 2006 Giga
           Hidee.org
           NetSeek.pl
 • 2011 Spaiki
           Swoper
  źródło danych: Wikipedia
Oczywiście zachodnie wersje wyszukiwarek również podbijały nasz rynek, polskiej wersji Google doczekaliśmy się już w 2002 roku, a pierwsza wyszukiwarka Archie zaistniała w polskiej wersji w cztery lata po swojej premierze za oceanem (czyli w 1994 roku).

And the winner is...

Nie da się ukryć, że już kilka lat temu światowy rynek zdominowała wyszukiwarka Google i to z niej najczęściej korzystają użytkownicy. Z tego też względu poświęcimy jej jeszcze wiele miejsca na tym blogu i spróbujemy również na Google spojrzeć od trochę innej strony ;)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz