sobota, 7 września 2013

O skutecznej walce z osobami kradnącymi treść - część 2

Wczoraj wspomniałam o metodach zgłaszania do Google serwisów, które - bez naszej zgody czy podawania jej jako źródłowej - skopiowały z niej tekst i umieściły jako własny. Informacje o tym, jak wykryć złodzieja, znajdziecie w poprzednim poście (klik). W tym natomiast opiszę alternatywną metodą sygnalizowania Google, że jakaś witryna nie powinna znajdować się w indeksie tej wyszukiwarki z powodu łamania prawa.

Możemy mianowicie bezpośrednio skorzystać z innego z dostępnych formularzy, znajdującego się tutaj. Ponieważ jest to zgłoszenie mające na celu usunięcie treści łamiących prawa autorskie, jest to jednocześnie najszybsza droga do zgłoszenia osoby/firmy, która ukradła treść z naszej strony. Formularz również wymaga uzupełnienia licznych pól i wskazania przykładów, mających na celu udowodnienie ewidentnego skopiowania treści:


Istnieje również możliwość dodatkowego zabezpieczenia swojej strony przed kradzieżą znajdujących się na niej materiałów, których jesteśmy autorami. Metod jest kilka, niestety szczerze mówiąc żadna z nich nie jest idealna:
  • umieszczenie na stronie i jej podstronach informacji, że kopiowanie danych bez zgody właściciela jest zabronione (niestety mało kto tę wiadomość przeczyta - to raz, a dwa - weźmie sobie do serca)
  • umieszczenie na stronie baneru Copyscape (jak wyżej)
  • zarejestrowanie się bezpośrednio w DMCA (za opłatą w wysokości 10$ miesięcznie zostajemy "uzbrojeni" w narzędzia ułatwiające walkę z osobami kradnącymi od nas materiały)
Niestety, jak to już nie jeden raz udowodniło życie, złodzieje i tak znajdą swoje sposoby, by dopiąć swego. Jednak w przypadku kopiowania treści taka kradzież wynika zazwyczaj z bezmyślności i braku dostrzegania konsekwencji własnych działań. Dlatego też zwykle upomnienie albo zgłoszenie strony złodzieja przynosi upragniony rezultat usunięcia skradzionych od nas materiałów.

WAŻNE: status swoich zgłoszeń można śledzić pod tym adresem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz