czwartek, 7 lutego 2013

Czy warto aktualizować przeglądarki internetowe?

Z mojego doświadczenia wynika, że wiele osób instalując przeglądarkę internetową (np. tuż po instalacji na swoim komputerze czy laptopie systemu Windows) nie zdaje sobie sprawy z tego, że istnieje możliwość jej aktualizacji. Często użytkownicy myślą "Skoro działa, to wszystko jest w porządku". Ale czy jest tak naprawdę? Przyjrzyjmy się tej kwestii z dwóch, odmiennych punktów widzenia:

 • twórcy stron inernetowych i aplikacji dedykowanych dla serwisów www (w skrócie określmy go po prostu programistą)
 • przeciętnego użytkownika Internetu


Z punktu widzenia programisty

Dość częste aktualizacje przeglądarek internetowych, to dla programistów jednocześnie zmora, jak i wybawienie. Z jednej strony bowiem błędy, z którymi zmagał się wcześniej, często są usuwane wraz z nowymi wersjami przeglądarki, poprawiane jest bezpieczeństwo użytkowników. Z drugiej strony konieczność dostosowywania wykonywanych stron dla wszystkich dostępnych przeglądarek (tych najpopularniejszych + dla ich wersji bieżących i kilku wersji "do tyłu" bywa prawdziwą katorgą. Dodatkowo każda przeglądarka ma swoje "fanaberie" i pogodzenie ich wszystkich tak, by strona wyświetlała się prawidłowo wszędzie i każdemu, to praca wymagająca dużej dozy cierpliwości. Pierwszy z brzegu przykład to Internet Explorer ze swoją niechęcią do gradientów. Konieczne jest stosowanie zupełnie odrębnych metod, by ze wspomnianą niechęcią wygrać.

Można by oczywiście zapytać, po co programiści (może nie wszyscy, ale spora grupa) przejmuje się w ogóle różnymi przeglądarkami i ich wersjami, skoro mogliby przecież postawić użytkownikom warunek i ogłosić na swojej stronie np. "Wyświetla się poprawnie pod Google Chrome w wersji 24.x". Na takie pytanie łatwo jest udzielić odpowiedzi - programiści tworzący strony internetowe, nie projektują ich dla siebie, ale dla użytkowników. To odbiorca powinien mieć możliwość komfortowego przeglądania sieci, a nie twórca stron. Stąd częste dopytywania programistów, gdy zgłaszany jest im błąd i nieprawidłowe wyświetlanie strony "Jakiej wersji przeglądarki Pan/Pani używa?". Często okazuje się, że użytkownik posiada wersję przeglądarki nawet sprzed kilku lat - nieaktualizowanej z powodów, o których zaraz napiszę niżej...

Z punktu widzenia użytkownika

Przeglądarka jest, strony na niej działają, wyszukiwarka działa, muzyki można słuchać i przeglądać filmy w Internecie. Przelewy bankowe również śmigają, a zainstalowane oprogramowanie antywirusowe nie zgłasza żadnych zagrożeń. Zatem oprogramowanie działa.

Po dojściu do takiego wniosku, wielu użytkowników zwyczajnie zapomina, że ich ulubiona przeglądarka "starzeje się" i można zafundować jej bezbolesny "lifting", do którego wystarczy kilka kliknięć. Wejście na stronę www danej przeglądarki (na końcu postu podam adresy tych najpopularniejszych) i pobrać najnowszą wersję ulubionego oprogramowania. I już po kilku minutach cieszyć można się nowiutką, piękną przeglądarką i odkryć jej nowe funkcje (których brakowało w poprzednich wersjach), obejrzeć proponowane przez jej twórców gadżety (zwane w sieci widżetami) i zakochać się w niej na nowo. Jednocześnie ułatwiając życie tysiącom programistów, którzy w pierwszej kolejności tworzą strony pod najnowsze wersje przeglądarek.

Poniżej obiecane linki do stron najpopularniejszych przeglądarek, z których można pobrać aktualizacje:


A jak sprawdzić z jakiej aktualnie wersji się korzysta?

To również proste:

 • Google Chrome:
  1) wybieramy opcję "ustawienia Google Chrome" (prawy górny róg przeglądarki, ikonka z trzema    poziomymi paskami)
  2) wybieramy "Google Chrome - informacje"
  3) natychmiast otrzymujemy dane "z pierwszej ręki" ;)
 • FireFox:
  1) klikamy w zakładkę "Pomoc" wyświetloną w górnym menu
  2) wybieramy opcję "O programie FireFox"
  3) przyglądamy się nowemu okienku, na którym widnieje informacja o naszej wersji przeglądarki
 • Internet Explorer:
  1) klikamy w ikonkę "zębatego koła" widocznego w prawym górnym rogu przeglądarki
  2) wybieramy ostatnią pozycję w list "Internet Explorer - Informacje"
  3) podobnie jak w przypadku FireFox, otrzymujemy okienko z informacjami o wersji
Jeśli zatem okaże się, że nasza przeglądarka porosła już mchem, nie obawiajmy się zaktualizować jej do najnowszej wersji :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz